Bieg Górski na Hrobaczą Łąkę najlepszym biegiem alpejskim w Polsce!
Od wielu lat Bieg Górski na Hrobaczą Łąkę oraz Rajd Nordic Walking to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w kalendarzu CSW Kozy.

 

Od 2 do 15 listopada po trzech latach przerwy odbył się plebiscyt „Złotej Kozicy” na najlepsze biegi górskie sezonu 2023. Miło nam poinformować, że Bieg Górski na Hrobaczą Łąkę organizowany przez Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach zajął w tej edycji konkursu pierwsze miejsce w kategorii bieg alpejski. Na drugim miejscu podium tegorocznego konkursu uplasował się 30 Marszobieg na Czantorię, trzecia lokata przypadła 14. Boxmet Bieg na Wielką Sowę.

- Przed północą zakończyliśmy plebiscyt o Złotą Kozicę - czyli głosowanie zawodników na najlepsze biegi górskie w kategorii open, stylu alpejskim, anglosaskim, na długim i ultra dystansie a także na festiwale biegowe. Na blisko 70 zgłoszonych imprez oddano ponad 6 tysięcy głosów! Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy organizatorzy zasługują na wielkie brawa i podziękowania. W tym gronie naprawdę nie było słabych biegów! – informują Biegi Górskie PL

Zwycięstwo w plebiscycie "Złotej Kozicy" na najlepszy bieg górski sezonu 2023 to ogromny sukces. O komentarz poprosiliśmy Dyrektora CSW w Kozach, Pana Konrada Hamerlaka.

- Bieg na Hrobaczą Łąkę oraz Rajd Nordic Walking to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Centrum Sportowo-Widowiskowego w Kozach i tak już jest od wielu lat. Można powiedzieć, że chwilę po rozdaniu medali w biegu i rajdzie rozpoczynamy przygotowania do kolejnej edycji. Bardzo cieszy nas fakt wysokiej frekwencji zarówno uczestników Biegu Górskiego jak i zawodników startujących w Rajdzie Nordic Walking - mówi Konrad Hamerlak, Dyrektor CSW w Kozach

Pierwsze miejsce w kategorii Bieg Alpejski w ogólnopolskim plebiscycie na Najlepszy Bieg Górski 2023 zdobył bieg na Hrobaczą Łąkę. Jak Pan to skomentuje?

- Przypominam sobie rok 2019 kiedy nasz bieg w plebiscycie "Złotej Kozicy" zajął trzecie miejsce. Nie potrafiliśmy w to uwierzyć. To było dla nas ogromne wyróżnienie i sukces! Nie spoczęliśmy na laurach tylko zaczęliśmy się zastanawiać co można poprawić. Słuchaliśmy uwag biegaczy, bo to przecież dla nich tworzymy to wydarzenie i tak z roku na rok staramy wprowadzać się udogodnienia na trasie i modyfikacje by spełnić ich oczekiwania, tutaj znajduje się klucz do sukcesu, czego efektem jest tegoroczne zwycięstwo w plebiscycie. Bardzo się cieszę, że uczestnicy Biegu Górskiego na Hrobaczą Łąkę tak wysoko nas ocenili! Wynik ten motywuje do jeszcze większej pracy przy organizacji zbliżającej się kolejnej edycji biegu, która odbędzie się już 1 czerwca. Serdecznie zapraszam. Zapisy oraz wszystkie informacje można uzyskać na specjalnie to tego stworzonej stronie www.bnhl.pl oraz w mediach społecznościowych.

Biegi alpejskie to jedna z najtrudniejszych do zorganizowania kategorii biegowych. Jak ocenia Pan stawkę w której przyszło Wam rywalizować?

- To prawda, biegi alpejskie są jednym z najbardziej wymagających rodzajów biegów górskich zarówno dla organizatorów jaki i samych uczestników. Organizacja takich zawodów wymaga odpowiedniej infrastruktury, dbałości o bezpieczeństwo uczestników oraz dostosowania i zabezpieczenia trasy do panujących warunków atmosferycznych.

Stawka w tego rodzaju zawodach zazwyczaj przyciąga doświadczonych zawodników, którzy posiadają umiejętności techniczne i kondycyjne potrzebne do radzenia sobie z trudnościami tras alpejskich. Różnorodność terenu sprawia, że biegi te są wyjątkowe i naprawdę wymagają bardzo dużo od organizatorów. Jeśli chodzi o bieg na Hrobaczą Łąkę, ocena stawki w której przyszło nam rywalizować na pewno w dużym stopniu zależały od poziomu trudności trasy, poziomu konkurencji oraz umiejętności i doświadczenia samych uczestników. Zwycięstwo w takim plebiscycie z pewnością świadczy o bardzo wysokim poziomie sportowym i naszej determinacji do robienia bardzo dobrego biegu. Z tego miejsca gratuluję wszystkim organizatorom, którzy startowali w tej kategorii.

Zorganizowanie wydarzenia sportowego dla kilkuset ludzi z metą na szczycie góry wymaga ogromnej determinacji. Jak udaje się Panu organizować zawody, które od lat przyciągają tylu uczestników i zarazem tak wspaniale promują Gminę Kozy?

- Organizacja biegu górskiego wymaga starannego przygotowania i uwzględnienia wielu czynników, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników i sprawnie przeprowadzić wydarzenie. Oczywiście jest wiele kluczowych elementów, które muszą być uwzględniane przy organizacji biegu górskiego. Począwszy od wybór odpowiedniej trasy z uwzględnieniem urozmaiconego terenu górskiego. Oznaczenia trasy, aby uczestnicy nie zgubili się. Zidentyfikowania punktów kontrolnych i strefy zaopatrzenia. Oceny warunków pogodowych i ewentualnej modyfikacji trasy w przypadku ekstremalnych warunków. Dostępność personelu medycznego na trasie oraz punktach kontrolnych. System rejestracji online i przygotowanie pakietów startowych dla uczestników. Zaplanowanie dostępu do miejsca startu i mety. Dostępność parkingów dla uczestników i widzów. Organizacja transportu do punktów startowych. Zapewnienie systemu komunikacji na trasie i w przypadku nagłych sytuacji. Oznaczenie trasy za pomocą znaków i wskazówek, i wiele innych spraw na nagrodach kończąc.

Pamiętać należy, że organizacja biegu górskiego to kompleksowy i długi proces, który wymaga współpracy wielu osób oraz dokładnej analizy i planowania. Bezpieczeństwo i zarazem dobra zabawa uczestników jest dla nas zawsze priorytetem. Oczywiście nie udałoby się to wszystko gdyby nie wspaniali ludzie pracujący w Centrum Sportowo-Widowiskowym w Kozach. Ta nagroda jest przede wszystkim zasługą moich pracowników, którym z tego miejsca serdecznie dziękuję. Bez nich to wydarzenie nie ma prawa się odbyć na tak wysokim poziomie.

 


  Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach

  Pl. Ks. K. Kochaja 1, 43-340 Kozy

    +48 33 817 57 40

    +48 505 091 883

    sekretariat@csw.kozy.pl

  Godziny otwarcia

  Poniedziałek - Piątek     od 07:00 do 22:00

  Sobota     08:00 - 22:00

  Niedziela     08:00 - 22:00

  Dojazd

  Projekt i wykonanie : MyWebFactory