Wystawa drobnego inwentarza w Kozach

W dniach 15.-16. 11. 2014 r. w Kozach odbyła się XXI Wystawa Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Królików Rasowych, na której zaprezentowano ponad 800 zwierząt.

Okręgowy Związek Hodowców Drobnego Inwentarza z Bielska-Białej już po raz szósty gościł z ekspozycją w Centrum Sportowo-Widowiskowym w Kozach. Dopisali wystawcy nie tylko z Polski , ale także z Czech i Niemiec. Gołębie rasowe i drób ozdobny wystawiono na hali sportowej tego obiektu, natomiast króliki rasowe na zewnątrz pod namiotami – z powodu braku miejsca.

Wystawę odwiedziło wielu mieszkańców Kóz i okolic, najczęściej całymi rodzinami. Przyjechało też sporo hodowców ze Śląska i innych regionów.

Wśród gołębi najliczniej prezentowane były rasy: garłacz górnośląski koroniasty, ryś polski, białogłówka gąbińska, saksońska czajka, rostowski jednokolorowy, wołżański barwnopierśny, king, zamojski, karier. Okazale prezentował się też drób w wolierkach, a najwięcej było karzełków łapciastych, czubatek polskich , wajendotów . Nie zabrakło też bażantów i kaczek mandarynek.

Hodowcy królików wystawili 99 szt. okazów różnych ras, między innymi belgijskie olbrzymy szare, francuskie barany, olbrzymy srokacze, nowozelandzkie białe czy mniej znane jak japoński, castorex, srebrzysty mały żółty i inne. Zwiedzających zaskakiwała różnorodność ras i odmian prezentowanych zwierząt , a dzieci często nie mogły oderwać oczu od pięknych okazów

Wszystkie zwierzęta eksponowane na wystawie zostały ocenione przez uprawnionych sędziów Polskiego Związku , a najlepszym przyznano wiele tytułów. Nagrody zostały uroczyście wręczone w niedzielę przez posłów, Pana Jacka Falfusa i Stanisława Szweda oraz sekretarza Gminy Kozy, Panią Monikę Olmę (reprezentującą Wójta Gminy Kozy) – członków Komitetu Honorowego Wystawy, fundatorów głównych nagród .

W tym roku była większa różnorodność przyznawanych trofeów. Po raz pierwszy przygotowano porcelanowe talerze z okolicznościowym nadrukiem i na specjalnych stojaczkach oraz szklane puchary z grawerem, co było dla wystawców miłym zaskoczeniem. Nie zabrakło też tradycyjnych pucharów i statuetek.

Prezes Okręgowego Związku Hodowców Drobnego Inwentarza w Bielsku-Białej, Andrzej Liwczak serdecznie podziękował zaproszonym gościom, wystawcom i członkom Związku, zaangażowanym w organizację tej imprezy. Miłe słowa skierował do kierownika obiektu, Pana Jacka Mosza dziękując jemu i pracownikom CS-W za bardo dobrą współpracę i pomoc podczas wystawy. Zaprosił też mieszkańców i wystawców do odwiedzenia kolejnej wystawy w przyszłym roku.